Oslavy 100. výročí založení hasičského sboru

Dne 10. srpna 2019

Ačkoliv oficiální začátek oslav 100. výroční založení sboru dobrovolných hasičů byl naplánován na 15:00 hodinu, mohli občané Modřovic již v dopoledních hodinách shlédnout autentickou ukázku hašení požáru u obce Modřovice.

Na tísňovou linku byl nahlášen požár bagru mezi obcemi Modřovice a Chrást. Na místo přijeli a zasahovali profesionální hasiči z Příbrami a dobrovolné jednotky z Chrástu, Březnice a Rožmitálu pod Třemšínem.

Po příjezdu hasičů na místo události bylo zjištěno, že se jedná o zahoření bagru v motorové části, který nakládal zeminu. Požár byl zlikvidován jedním vysokotlakým proudem.

Oficiální začátek oslav v sobotu 10. srpna 2019 v 15:00 hod pak zahájil starosta Spolku dobrovolných hasičů a zároveň starosta obce pan Petr Teska.

Ve svém proslovu připomněl počátky historie sboru a události, které provázely sbor po současnost. Zajímavou byla ta skutečnost, že oslav 100. výročí sboru se účastnil i pan Lojín –  přímý účastník hašení požáru na Svaté Hoře, který vypukl 27.4. 1978, a kterého se účastnili modřovičtí hasiči.

Pozvání na oslavy přijali též zástupci Okresního sdružení hasičů z 9. okrsku Rožmitálu pod Třemšínem – starosta Petr Kašpar a velitel František Polák. Oslav se též zúčastnil starosta SH ČMS – OSH Příbram pan Bc. Václav Jankovský.

Hasiči v souladu se stanovami, zákonnými předpisy a potřebami občanů vyvíjejí aktivní činnost zaměřenou na ochranu životů, zdraví a majetku před požáry, živelními pohromami, jejich následky a před jinými nehodami. Při plnění tohoto svého poslání nasazují vlastní zdraví i život, obětují mnoho ze svého soukromí ve prospěch všech.

Modřovičtí hasiči sklidili obdiv za to, že i když jsou jeden z nejmenších sborů na Příbramsku – mají 15 členů – přesto udržují místní tradice a za to si zaslouží uznání a ocenění.

Pan Pavel Scsevlik a pan Petr Teska přebírají ocenění za příkladnou práci:

Během oslav si zájemci mohli též prohlédnout hasičskou techniku:

Hasiči z Rožmitálu pod Třemšínem JPO II si pro přihlížející připravili ukázku vyproštění osoby z havarovaného vozidla:

Během odpoledne nám pejsci se svými psovody – Ben a Brusinka – předvedli výcvik a své dovednosti.

Během celého odpoledne bylo pro účastníky oslav přichystáno občerstvení:

Oslava byla zakončena taneční zábavou  s vystoupením hudebního dua BREJMIX  – Jiří a Libuše Brejchovi z Mníšku pod Brdy. V jejich repertoáru od popu, rocku, přes country až k lidovým písničkám si musel vybrat každý podle svého „gusta“.

Oslavy nezhatily ani občasné dešťové přeháňky.

Dobrá organizace a chutné občerstvení vedlo ke spokojenosti všech zúčastněných.