Slepice

Slepice v nouzi

     Představte si, že jste od narození v telefonní budce, ze které nemůžete odejít. V budce bez oken, s minimální osvětlením, zato maximálním smradem z vašich exkrementů. Prostor sdílíte s dalšími 10 lidmi. Stojíte na drátech, bolí vás nohy a celé tělo bez možnosti se protáhnout. Strašně se nudíte a tak jen jíte, pijete a sníte o svobodě a volném pohybu.

     Po zhruba 550 dnech se dveře náhle otevřou. Vidíte denní světlo. Mhouříte oči a radujete se, svoboda je tady! Lhostejná ruka v rukavici vás popadne a hodí vás do klece v autě k dalším živým tvorům. Auto se rozjíždí. Koukáte po ostatních. V jejich očích vidíte strach a otázku: kam nás to vezou? Dveře auta se prudce otevřou. Všude je cítit nasládlý pach smrti. Jatka! Chcete utéct, ale není kam. Další surová ruka vás věší za nohy. Ptáte se: „Proboha proč, vždyť jsem v nejlepším věku. Co jsem komu udělala?“
     Opravdu hrozná představa, že? Jenže pro miliony nosnic ve velkochovech je to realita.

 Zlatá vejce


Vyhledávání producenta konzumních vajec


Značení vajec a způsoby chovu – klece, podestýlka, výběh, bio

       Každý, komu jen trochu záleží na slušném zacházení se zvířaty, by měl zpozornět i při nákupu vajíček. Kdo nemá možnost dostat se k domácím vajíčkům, měl by alespoň přestat kupovat vejce z klecového chovu. Někteří ale tvrdí, že chov na podestýlkách v halách není o moc lepší, tam je pro změnu namáčkáno spoustu slepic na malém prostoru. Ale aspoň mají nějakou podestýlku.

        Podmínky chovu slepic v takových velkodrůbežárnách jsou opravdu otřesné a nic se nezmění, dokud lidé budou taková vejce kupovat, protože jsou nejlevnější.


Symboly značení na vejcích

Hned první číslo na samotném vejci udává, z jakého chovu vejce pochází

 

první číslo na vejci

způsob chovu

3

chov v klecích (slepice jsou nahuštěné u sebe, každá má prostor nepatrně větší než je papír A4, osvětlení bývá umělé, slepice nemá možnost prakticky žádného pohybu. I když EU zakázala neobohacené klecové systémy a obohacené se mají zdát lepší, podmínky pro takto chované slepice jsou stále příšerné.

2

chov na podestýlce v halách (slepice jsou namačkané ve velkých halách, často nemají ani okno, mohou se alespoň pohybovat. Podlaha je pokryta podestýlkou ze slámy, písku nebo hoblin. Na 1 čtvereční metr je údajně až 9 slepic.)

1

výběhový chov (během dne neomezený volný přístup do venkovního výběhu, spadá sem i domácí chov)

0

ekologický chov (podobné jako 1 + krmení musí pocházet z ekologicky vypěstovaného obilí)Za prvním číslem následuje země výroby. Pro česká vejce jde o značení CZ


Dokument České televize o klecových chovech.


Print Friendly, PDF & Email