VĚDĚT, ZNAMENÁ PŘEŽÍT
Základem bezpečnosti na silnicích je především vzájemná ohleduplnost všech účastníků a nepřeceňování vlastních sil a schopností.
Městský úřad Příbram – dopravní odbor
ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ
pokud usednete za volant s propadlým řidičským průkazem, riskujete pokutu na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun.
Oddělení řidičských průkazů Příbram
MINISTERSTVO DOPRAVY | ÚAMK | Ředitelství silnic a dálnic |
Česká kancelář pojistitelů | Zákony – pozemní komunikace | Ministerstvo vnitra – bezpečnost |
DOPRAVNÍ UZAVÍRKY A OMEZENÍ
Tudy ne | ŘSD – dopravní info | Zelená vlna |
Nahlaste neprůjezdnou komunikaci nebo díry na vozovce – rychle a jednoduše upozornit na závady na komunikacích ve Středočeském kraji můžete jednoduše díky webové aplikaci hlášení závad:
Od 1. října 2018 obsahuje povinná výbava automobilu:
- lékárničku,
- výstražný trojúhelník a
- reflexní vestu.
Náhradním kolem, příručním zvedákem a klíčem na matice kol musí být vybaveny osobní automobily s výjimkou vozidel:
- která mají opatřena všechna kola pneumatikami zvláštní konstrukce umožňující nouzové dojetí po defektu s indikací defektu vozidla,
- která jsou vybavena prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí,
- která mají sjednanou asistenční službu.
V automobilu doporučujeme, ještě nad rámec povinné výbavy, vozit zejména vlečné lano, pracovní rukavice, svítilnu a hasicí přístroj. V zimě je zejména při cestách do hor vhodné mít v autě i sněhové řetězy, lopatku a náhradní nemrznoucí náplň do ostřikovačů
NEZNALOST ZÁKONA NEOMLOUVÁ: V České republice je povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března následujícího roku a to na úsecích, které jsou označeny příslušnou dopravní značkou („zimní výbava“) a také na všech ostatních komunikacích v situaci, kdy se vyskytuje sníh nebo led anebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takovou situaci očekávat. Hloubka dezénu pneumatiky musí být min. 4 mm u vozidel do 3,5 t a 6 mm u vozidel nad 3,5 t.
RIZIKOVÉ CHOVÁNÍ ZA VOLANTEM
Pozornost řidiče by měla být za jízdy plně věnována provozu na komunikaci a řízení vozidla. Mezi nejčastější rizikové činnosti, které byly mnohokrát příčinou dopravní nehody, patří zejména:
- jakákoliv manipulace s mobilním telefonem,
- kouření,
- konzumace potravin a nápojů,
- obsluha rádia a CD přehrávače,
- vyhledávání v navigaci nebo v mapě,
- ovládání palubního počítače,
- otáčení při komunikaci s cestujícími vzadu (děti, zvířata).
STŘET SE ZVĚŘÍ
- Respektování dopravních značení (zejména výstražnou dopravní značku „Pozor zvěř”)
- Snížení rychlosti na rizikových místech
- Kontrola obou stran silnice
- Při zpozorování zvěře zpomalit, ztlumit světla a troubit (oslněná zvěř je dezorientovaná a z místa se obvykle nepohne)
- Dodržování bezpečné vzdálenost
Co dělat, když víte, že střetu není možné zabránit
- Začít prudce brzdit
- Pevně držet volant
- Udržet směr jízdy, jinak hrozí vyjetí ze silnice a srážka se stromem
Co dělat po střetu se zvěří
- Zastavit vozidlo na krajnici
- Spustit výstražná světla a položit výstražný trojúhleník
- Oznámit dopravní nehodu policii, ta informuje příslušné myslivecké sdružení
- Nemanipulovat s poraněnou zvěří
- Oznámit nehodu pojišťovně
- Pořídit si fotodokumentaci
NEZNALOST ZÁKONA NEOMLOUVÁ: Novela silničního zákona s účinností od 20. února 2016 zavádí povinnost pro chodce nosit za snížené viditelnosti mimo obec reflexní prvky. Nemusí jít nutně o reflexní vestu, stačí jakýkoli oděvní doplněk s reflexní funkcí (páska, klíčenka apod.). Cílem je snížit počty obětí dopravních nehod mezi chodci. Jedná se především o preventivní opatření, k němuž není stanovena žádná speciální sankce, nicméně policie má pravomoc za porušení této povinnosti uložit sankci za porušení silničního zákona v rozmezí 0 – 2 000 Kč.
ALKOHOL KALKULAČKA
DOPRAVNÍ NEHODA
Pokud jste účastníkem dopravní nehody a je-li to možné s ohledem na aktuální situaci, nejprve zastavte vozidlo a zabezpečte ho proti dalšímu pohybu (vypnutí motoru, vytažení klíčku nebo karty ze spínací skříňky, zatažení ruční brzdy).
Rozsviťte výstražná světla a před vstupem do vozovky si oblečte reflexní vestu (mějte ji uloženou ve vozidle vždy v dosahu řidiče). V dostatečné vzdálenosti za vozidlem umístěte výstražný trojúhelník.
Pokud je evidentní, že zraněné osoby potřebují bezodkladnou první pomoc (zástava dechu, rozsáhlé krvácení) neprodleně přivolejte pomoc (tel. č. 155) a poté se věnujte zraněným.
Do příjezdu záchranářů zabezpečte místo nehody provizorně tak, aby nedošlo ke zhoršení situace. Rozdělte si činnosti s dalšími přítomnými – jedná se jak o provizorní regulaci dopravy, tak o zamezení rizik v důsledku nehody (požár, únik nebezpečných látek). Ostatní nezranění účastníci nehody by měli na příjezd záchranářů čekat v bezpečné vzdálenosti od havarovaných vozidel a od vozovky, např. za svodidly.
Pokud již nevolal na tísňové linky některý z jiných účastníků nehody nebo svědků, přivolejte pomoc. Nemáte-li mobilní telefon, požádejte někoho jiného, nebojte se zastavit i projíždějící vozidla. Každý má povinnost ze zákona v takové situaci poskytnout pomoc.
NEZNALOST ZÁKONA NEOMLOUVÁ: Trestný čin „neposkytnutí pomoci“ (trestní sazba až 2 roky) spáchá ten, kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví vážné známky poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného. Trestný čin „neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku“ (trestní sazba až 5 let nebo zákaz činnosti) spáchá řidič dopravního prostředku, který po dopravní nehodě, na níž měl účast, neposkytne osobě, která při nehodě utrpěla újmu na zdraví, potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného. |
EUROFORMULÁŘ
ŽELEZNIČNÍ PŘEJEZDY
K železničnímu přejezdu je třeba (bez ohledu na příslušné předpisy o povolené rychlosti) přijíždět tak, aby byl řidič vždy schopen při nenadálé události vozidlo bezpečně před přejezdem zastavit. Pomalá jízda by měla být pravidlem zejména pro řidiče jednostopých vozidel, protože na kolejích hrozí zvýšené riziko uklouznutí a pádu.
Pokud je v provozu výstražná signalizace, zastavte vždy v bezpečné vzdálenosti od přejezdu a čekejte tak dlouho, dokud výstraha trvá.
V případě uvíznutí na přejezdu z důvodu spuštění závor by měl řidič pokračovat bez zastavení a projet závorami (jsou na tuto eventualitu konstruovány) i za cenu případného poškození vozidla.
V případě uvíznutí na přejezdu z důvodu technické poruchy vozidla nebo překážky v jízdě by ale měl řidič okamžitě vystoupit, podívat se na druhou stranu výstražného zařízení, kde je číslo přejezdu a volat na tísňovou linku 112. Dispečer je schopen do několika málo minut provoz na trati zastavit.
CESTY DO ZAHRANIČÍ
Než se vypravíte na cesty do zahraničí, pokuste se získat co nejvíce informací o podmínkách cestování do konkrétní země, tamních zvláštnostech, rizicích a zemi jako takové celkově. Jako velmi cenné informace se mohou později hodit takové, které vám napoví, zda v konkrétní zemi nehrozí občanské nepokoje, demonstrace nebo jiná narušení občanských práv. V takových případech se snažte vyhnout rizikovým lokalitám.
Informace o zemi, kterou chcete navštívit, o aktuálních nebezpečích (živelní pohromy, epidemie, nebezpečí teroristických útoků apod.) včetně varovní a doporučení naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz v kapitole „Cestujeme“. Před odjezdem je vhodné zaregistrovat se do systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí). Jedná se o projekt ministerstva zahraničních věcí, který umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům v nouzi (http://drozd.mzv.cz/). Vložené údaje slouží ministerstvu zahraničních věcí k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a umožňují organizovat i pomoc v případě přírodních katastrof či sociálních nepokojů. |
Než se vydáte na cesty: zkontrolujte své cestovní doklady, jejich platnost, popřípadě si vyhotovte jejich kopii, zjistěte si, zda potřebujete do cílové i tranzitní země vízum, napište si kontakty na důležité organizace pro případ nouze (na nejbližší zastupitelský úřad ČR nebo jiné země EU, na asistenční službu pro případný odtah vašeho vozu, na vaši banku pro případ problémů s platební kartou, na příbuzné pro případ jiných osobních problémů), informujte se na doklady potřebné k řízení motorového vozidla a na platnost pojištění vašeho vozidla v navštívených zemích, k řízení motorového vozidla v zahraničí je obecně třeba český, případně mezinárodní řidičský průkaz, osvědčení o technickém průkazu vozidla, zelená karta a u zapůjčeného vozidla notářsky ověřený dopis o zapůjčení vozidla opatřený překladem, mějte dostatečný finanční obnos měny, kterou lze v dané lokalitě platit nebo té, kterou lze snadno směnit; výhodná je na cesty i platební karta, kterou lze použít k výběru peněz nebo přímo k platbám. V rizikových oblastech cestujte vždy s věrohodnou cestovní kanceláří nebo ve skupině, která by měla čítat alespoň 3 osoby.
OČKOVÁNÍ
Při plánovaném pobytu v exotických destinacích je třeba zdůraznit význam očkování jako prevenci infekčních chorob. Očkování při cestách do zahraničí provádějí specializovaná pracoviště – střediska očkování a cestovní medicíny. Při plánování cesty do zahraničí je nutno zahájit očkování včas, aby bylo možno dodržet potřebné odstupy mezi vakcínami.
POJIŠTĚNÍ
Zcela nezbytné je sjednání pojištění úhrady léčebných výloh pro pobyt v zahraničí. Bez pojištění nedoporučujeme vůbec vycestovat. Současně se informujte, se kterými státy má ČR sjednáno poskytování bezplatné zdravotní péče. Doporučuje se rovněž sjednání havarijního pojištění vozidla zahrnující asistenční služby, popř. pojištění ztráty zavazadel nebo škody, kterou způsobíte jinému.
Dálnice a silnice | Tunely | Česká dálnice |
Mýto | SFDI | Okruh Prahy |