Tipy na výlety


BRDY A PODBRDSKO


PAMÁTNÍK VOJNA

Komunistický „pracovní“ tábor Vojna – umístěný ve skrytu hald asi 5 km jihovýchodně od Příbrami – byl vzhledem k množství zachovalých autentických objektů z doby komunistické perzekuce zrekonstruován za účelem zřízení jednotného památníku za všechy lágry tehdejšího Československa. Toto pietní místo – právem prohlášené za národní památku – usiluje o udržení povědomí o krutostech režimu (současné parlamentní strany) mezi mladšími generacemi. Bohatost a naléhavost zbudované expozice zarazí i člověka všech obecných skutečností o problematice znalého.


PAMÁTNÍK ANTONÍNA DVOŘÁKA 

Vysoká u Příbrami

Kraj víl, čarodějnic, čertů, vodníků a rusalek

Měsíčku na nebi hlubokém,

světlo tvé daleko vidí,

po světě bloudíš širokém,

díváš se v příbytky lidí………..

     Ve Vysoké u Příbrami nalezl druhý domov jeden z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů Antonín Dvořák (* 8.9.1841 Nelahozeves – † 1.5.1904 Praha). Žil zde v letech 1877 – 1904 na pozvání svého švagra hraběte JUDr. Václava Roberta Kounice – vlastence a mecenáše podporující rozvoj české kultury a vědy.

     Antonín Dvořák, když byl jen neznámým violistou orchestru Prozatímního divadla v Praze, docházel do rodiny pražského zlatníka Čermáka vyučovat jeho dvě dcery hře na klavír. Do starší Josefiny se zamiloval, žel bezúspěšně. Josefina se jako úspěšná herečka provdala za hraběte Václava Kounice. Antonín Dvořák vzplál po nějakém čase láskou k mladší Anně Čermákové a s tou se v roce 1873 oženil. Nabízí se zde spekulativní otázka, zda-li Antonín Dvořák na Vysoké obdivoval pouze zdejší malebnou přírodu?

     V roce 1900 na Vysoké přišlo na svět nejpopulárnější dílo A. Dvořáka – pohádková opera Rusalka.  Dílo vznikalo v lesích u Rusalčina jezírka nad Kounicovým zámečkem, kam chodil Antonín Dvořák často na procházky. Možná až budete procházet kolem čarovného jezírka, v jehož hlubinách bydlí nevrlý vodník a nad hladinou tančí víly a divoženky, potkáte nešťastnou rusalku proměněnou v bludičku, která trpí zrazenou láskou k člověku.


Památník ve Vysoké u Příbrami

MUZEA ANTONÍNA DVOŘÁKA


PAMÁTNÍK KARLA ČAPKA VE STRŽI U DOBŘÍŠE


SPOLEK ULTREIA


Kudy z nudy

Kudy z nudy – Střední Čechy

 


Trefíte město na slepé mapě? – Kvíz


Print Friendly, PDF & Email